پیام رهبر

مبادا حرکت انقلابی جوری باشد که بتوانند تهمت افراطی گری به او بزنند. از افراط و تفریط بایستی پرهیز کرد. جوانهای انقلابی بدانند، همان طور که کناره گیری و سکوت و بی تفاوتی ضربه میزند، زیاده روی هم ضربه میزند. مراقب باشید زیاده روی نشود
امام خامنه ای مد ظله العالی

اللهم عجل لولیک الفرج والعافیه و النصر و اجعلنا من خیر انصاره و اعوانه و شیعته والمستشهدین بین یدیه
تصاویر

بازدید: همین الان

نگاه تو

------------------------------------
حضرت آیت الله مجتبی تهرانی ره

------------------------------------
لحظه دیدار

------------------------------------
نیاز دل

------------------------------------
خانه خورشید

------------------------------------
در انتظار نور

------------------------------------
عطش

------------------------------------
قبولم کن

------------------------------------
چشم من

------------------------------------
باید...

------------------------------------
آقــا...

------------------------------------
مرا میخواند
3:57 عصر

شرمنده ایم آقا (یادداشتی در مورد هتک حرمت به ساحت مقدس امام نقی

شنبه 91/2/23


کمی که به مغزمان فشار بیاوریم یادمان میاید که پروژه اهانت از کجا کلید خورد درست سال2005 بود که یک کاریکاتوریست دانمارکی با چاپ تصاویری موهون مقدسات ما را به بازیچه گرفت در ان سالها چه کردیم نام شیرینی دانمارکی را به گل محمدی تغییر دادیم و کاممان را با ان شیرین کردیم و به خیالمان بسیار کار کردیم هرجا نشستیم گفتیم که باید اقدامات لازم را برای جواب به این حرکت توهین امیز انجام دهیم ، سفیر دانمارک را احضار کردیم و مراتب ناراحتیمان به ان ابلاغ کردیم و فقط گفتیم ...دوباره یادمان رفت که چه حرف هایی زده بودیم و چه قول هایی داده بودیم اینبار فقط به فاصله ی دو سال با انفجار حرمین عسگریین یادمان انداختند مجالس عزا بر پا کردیم سینه زدیم اشک ریختیم به دبیر سازمان ملل نامه نوشتیم کمک های مردمی را برای بازسازی حرمین جمع کردیم  و باز هم  گفتیم که باید کار را ریشه ای حل کرد همه جوره این کار را محکوم کردیم روی منبرهایمان نماز جمعه تلوزیون اینترنت کار داشت خوب پیش میرفت اما باز فقط گفتیم و اقدامی نکردیم اینبار سعی کردیم که با برپایی مراسمی هر ساله تاریخ انفجار حرمیین شریفین را به ذهن بسپاریم که یادمان باشد که کاری باید بکنیم اما فقط به ذهن سپردیم حالش را نداشتیم که کاری بکنیم دوباره در روزمره گی های خود غوطه ور شده بودیم که اینبار ماجرای سوزاندن قران کریم دادمان را دراورد و فقط دادمان را در آورد  همه چیز را سپردیم به خود قران تا جوابشان را بدهد شدیم مانند قوم بنی اسرائیل که به موسی گفتند تو و خدایت بروید بجنگید وقتی پیروز شدید خبر دهید ما هم میاییم این در حالی است که عده ای از برادران ما در افغانستان در مقابل توهین به قرآن و سوازندن آن توسط نظامیان آمریکایی با تمام هستی خود می ایستند و دشمن با هلیکوپتر به صفوف محکم آنها منور شلیک می کند و آنها هم چنان برای آرمانها و عقاید خود بیشترین هزینه ها را متقبل می شوند. دو سه ماه پیش بود  که عده اندکی از کاربران شبکه‌های اجتماعی در اقدامی هماهنگ و با محوریت گروهی که در شبکه اجتماعی “فیس بوک” ایجاد شد، به سخره گرفتن ارزش‌های شیعه به خصوص مقام بزرگ امام علی النقی(ع) را در دستور کار خود قرار دادند. با این که اینبار بچه های سایبری دست به کار شدند و سعی کردند اقداماتی را برای مقابله انجام دهند اما شاید نبود یک استراتژی قوی مانع از بروز نتایج چشمگیر شد شاید بهتر بود در موج های وبلاگیمان در دهه ای که بانام امام هادی راه اندازی کردیم از همان واژه امام علی النقی استفاده میکردیم تا صفحات بیشتری از گوگل را به خودمان اختصاص دهیم باید گونه ای عمل می کردیم که کسی دیگر جرات نکند حتی فکر اهانت به مقدساتمان را به ذهنش ره دهد چه برسد که ان را در قالب هایی فراگیر و جوان پسند همچون موسیقی به معرض نمایش بگذارد کاش اینبار یادمان بماند که باید تا اخر بایستیم ، خواهران و برادران سایبری ام جهادی بزرگ پیش روست " حی علی الجهاد "

آقا جان شرمنده ایم
ما برای شما به سر و سینه نمی زنیم. برای تان ویژه نامه منتشر نمی کنیم. اسم پسرهای مان را نمی گذاریم نقی. داستان زندگی تان را نمی خوانیم. و چطور می توانم بشمارم همه کوتاهی های مان را 

شرمنده ایم آقا .


نوشته شده توسط: کنیز مادر
10:3 عصر

دردنامه ایی که به همراه برگ رأی به صندوق انداخته شد+ تصویر

یکشنبه 91/2/17

انتخابات مجلس نهم هم برگزار شد و یک باردیگر مردم فهیم، صبور و هوشیار ایران نشان دادند علیرغم بی مهری های برخی مسئولین، همچنان در صحنه دفاع از نظام و انقلاب و رهبری حضور دارند.

به گزارش رویش نیوز، در دور دوم انتخابات مجلس نهم در یکی حوزه های اخذ رأی، نامه ایی دست نویس در صندوق انداخته شده بود که در عین داشتن  دغدغه های انقلابی، انتقادات صریح و شفافی را به نمایندگان و برخی مسئولین وارد می داند. مطالعه متن این نامه برای متصدیان امر لازم به نظر می رسد.(برخی الفاظ با وجود اینکه خیلی هم نامناسب نبوده، لیکن به دلیل رعایت شأن نمایندگان و مسئولین حذف گردیده است).

 

متن این دردنامه که دیروز در اختیار رویش نیوز قرار گرفته است،‌ به شرح زیر است:

 

درود بر نظام جمهوری اسلامی ایران و بنیان گذار فقید آن و درود بر مقام معظم رهبری و ملت شهید پرور ایران

ولی افسوس که شما مسئولین قدر این مردم را نمی دانید، لعنت خدا بر تعدادی از شما مسئولین و برخی نمایندگان (...) که با حقه بازی وارد مجلس می شوند و سپس با (...) و اختلاس گران همدست می شوند.

 

چرا برخی نمایندگان و مسئولین (...) که درپرونده سه هزار میلیاردی دست دارند را به مردم معرفی نمی کنید؟ نمایندگان و مسئولینی را که قبلا از شهرام جزایری رشوه گرفتند را به چه مجازاتی رساندید؟

 

چرا فقط آفتابه دزدها را مجازات می کنید؟ مگر قرار نبود همه در برابر قانون مساوی باشند؟ چرا آقازاده ها نیستند؟ مثلا با مهدی هاشمی رفسنجانی (...) و (...) چه برخوردی شد؟ با خواهر آشوبگرش چه برخوردی شد؟ و ...

 

بیداد گرانی های اخیر تسمه از گرده مردم فقیر و طبقه پائین کشیده است؟

 

فکر کرده اید با دو ریال یارانه نقدی جبران می شود؟ گرانی ها دهها برابر یارانه شما به مردم فشار آورده است و  ...

 

ارزش پول ملی ایران بزرگ شیعه را در مقابل پول اعراب (...) و حتی پول افغانی به لجن کشیدید. مملکت با این همه ثروت خدادادی نفت و گاز و معادن نباید این وضع اجتماعیش باشد!

 

اینها سر سوزنی از نتیجه عملکرد شما طی سالها مسئولیت شما است. آیا از ملت و شهداء خجالت نمی کشید؟ همه تقصیرها را هم به گردن خارج از کشور نیاندازید. در مقابل بحران ارز و طلا و سقوط بی سابقه پول ملی کشور که در اواخر سال گذشته رخ داد و دولت در بوجود آوردن آن نقش داشت، شما نمایندگان چرا سکوت کردید و در آن زمان بحران هیچ کاری نکردید؟ و حالا ما مردم حالا باید تاوان آن را در گرانی سرسام آور همه احتیاجات خود بپردازیم و ... و ... و ...

 

به هر حال اینبار هم ما مردم در انتخابات شرکت می کنیم فقط به خاطر رضای خدا،‌خون شهداء و مقام معظم رهبری ، ولی بدانید این حضورها به معنی تأیید شما مسئولین (...) و بی مسئولیت نیست، ما وظیفه خودمان را انجام دادیم ولی مطمئن باشید مسئولیت شما سنگین شد،‌ اگر در قبال این وکالتی که به عهده می گیرید بخوبی انجام وظیفه نکنید خداوند آتش جهنم را برایتان مهیا می کند. فریب دو روز ریاست را نخورید. به فکر آرامش مردم، دین اسلام و ... هم باشید.

 

خواهشمند است این دردنامه را پاره نکیند به اطلاع مسئولین برسانید که مردم از دست شما چه می کشند!

والسلام علیکم و رحمت ا...                                                                 

                                                                                                                 تصویر نامه مذکور

درد نامه

درد نامه


نوشته شده توسط: کنیز مادر

موضوع:

9:29 صبح

کار ناتمامم را تمام کردم...

جمعه 91/2/15


نوشته شده توسط: کنیز مادر

موضوع:

11:3 عصر

کاریکاتور: شبیهسازی پهپاد آر-کیو-170 توسط ایران

چهارشنبه 91/2/6

کاریکاتور


نوشته شده توسط: کنیز مادر
11:48 عصر

رشته دفاع سایبری در مقطع کارشناسی ارشد

یکشنبه 91/2/3

دفاع سایبری

معاون فناوری اطلاعات و ارتباطات سازمان پدافند غیر عامل گفت: رشته دفاع

محمدرضا فرجی پور" روز شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: در حال حاضر سازمان پدافند غیرعامل با برخی از دانشگاه های خارج از تهران نیز به منظور راه اندازی رشته دفاع سایبری مذاکره کرده است و برخی از این دانشگاه ها نیز قرار است در سال آینده در این رشته دانشجو پذیرش کنند.

وی خاطرنشان کرد: آشنایی مدیران و فرماندهان با مفاهیم دفاع سایبری یکی از راهبردهای اساسی سازمان پدافند غیرعامل است از این رو از سه سال گذشته برنامه هایی برای افزایش ارایه مفاهیم دفاع سایبری و توانمندسازی مدیران در سطوح مختلف آغاز شده است .

وی اظهار داشت: در این زمینه سازمان پدافند غیرعامل با همکاری بخش های مختلف دوره های آموزشی عمومی ، مقطعی و آموزش های دراز مدت را برای جامعه دانشگاهی کشور برگزار می کند.

فرجی پوریادآور شد :دانش پدافند غیرعامل در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات در کشور تاکنون به طور کامل تدوین نشده است و در حال شکل گیری است .از این رو باید رشته دفاع سایبری که از مهمترین بخش های این حوزه است در سطح دانشگاه های کشور ارایه شود .

وی تدوین محتوای لازم و تربیت اساتید ارایه کننده این محتوا را از جمله مشکلات آموزش حوزه دفاع سایبری دانست وگفت : در حال حاضر حدود 600 فارغ التحصیل و دانشجو در رشته پدافندغیرعامل در گرایش های مختلف در کشور مشغول به تحصیل هستند.


نوشته شده توسط: کنیز مادر

موضوع:

11:11 عصر

بهتر است این فاجعه را نبینید + عکس

یکشنبه 91/2/3

عکس زیر نشان دهنده تآثیر فسفر سفید است که صهیونسیت ها در بمباران علیه فلسطینی ها استفاده می کنند و سازمان ملل و آن، این مسائل را می بینند و چشم هایشان را می بندند.نوشته شده توسط: کنیز مادر

موضوع:

11:22 صبح

چه نکته نغزی فرموده اقا ...

یکشنبه 91/2/3
بخشی از بیانات رهبر انقلاب در دیدار با اعضاى «گروه ویژه» و «گروه معارف اسلامى» صداى جمهورى اسلامى ایران‏
مسأله‏‌ى دیگر، مسأله‏‌ى روضه‏‌هاست. روضه‏‌خوانى و سینه‏‌زنى باید باشد؛ اما نه در هر عزایى. این را بدانید که روضه خواندن و گریه کردن – آن سنت سنیه – مربوط به همه‏‌ى ائمه نیست؛ متعلق به بعضى از ائمه است. حالا یک وقت در جمع و مجلسى کسى روضه‏‌اى مى‏‌خواند، عده‏‌اى دلشان نرم مى‏‌شود و گریه مى‏‌کنند؛ این عیبى ندارد. اصلاً عزادارى کردن یک حرف است، روضه‏‌خوانى و سینه‏‌زنى راه انداختن یک حرف دیگر است. روضه‏‌خوانى و سینه‏‌زنى راه انداختن، مخصوص امام حسین است؛ حداکثر مربوط به بعضى از ائمه است؛ آن هم نه به این وسعت. مثلاً در شب و روز تاسوعا و عاشورا بخصوص، در شب و روز بیست‏ و یکم ماه رمضان، سینه‏ زنى و عزادارى و برپایى جلسات خوب است؛ ولى مثلاً در مورد حضرت موسى‏ بن جعفر (علیه‏ السّلام) – با این‏که وفات آن بزرگوار از وفات‌هاى داراى روضه‏ خوانى است – من لزومى نمى‌‏بینم که سینه‏ زنى بشود؛ یا مثلاً در سالگرد شهادت حضرت زهرا (سلام‏‌اللَّه‌‏علی‌ها) مناسبتى ندارد که ما بیاییم نوحه‏‌خوانى و سینه‏‌زنى کنیم؛ بهتر این است که در آن موارد، شرح مصایبشان گفته بشود. شرح مصایب، گریه‏‌آور است
صحبت های حضرت آقا بسیار دقیق و حکیمانه است. زمانی صحبت از عزاداری و سینه زنی شدت گرفت و این مقوله تا حد قمه زنی پیش رفت، که برخی علمای شیعه در دوران خفقان و بی دینی رضا خان و ممنوع بودن عزاداری ها دستور اکید به همه مردم داده بود. راه انداختن دسته جات و سینه زنی و طبل و سنج زدن نه اینکه تنها در این دوره بود اما اساسش بر فلسفه یادآوری واقعه شهادت جانگداز حضرت اباعبدالله بود ولی این ماجرا امروز یا به صورت هدف دار و یا با افراطی گری های عده ای از علمای بی بصیرت صورت می گیرد و شرایط فعلی که برخی از این اقدامات صرفا به وهن اسلام منتهی می شود و یا جلوه افسردگی و غم دائمی شیعه را به جهان معرفی می کند،شکل گرفته است. فرمایشات رهبری معظم دلیل بر بصیرت ایشان بوده و تصور می کنم این رویه در صورتی که ادامه یابد بیشتر به سمت عادی سازی مقوله عزاداری و در نهایت سبب عادی سازی و غیر قابل توجه دانستن عزاداری سیدالشهدا در اذهان عمومی می شود. خصوصا حالا که برخی هئیات وابسته به انجمن حجتیه و آخوندهای روحانی نمای بی بصیرت به تشییع نمادین پیکر ائمه اطهار اقدام می کنند و به نظر در آستانه انحرافی جدی در تفکرات شیعه هستیم زیراکه تشییع نمادین به تدفین نمادین منجر و سپس به ساخت حرم های نمادین به منظور جبران نداشتن حرم ائمه بقیع و حضرت زهرا و ائمه دیگر به منزله زیارت عموم مردم منتهی می شود.و این یعنی دقیقاً همان تحقق تهمت وهابیت به شیعه استنوشته شده توسط: کنیز مادر

موضوع:

11:0 صبح

علیرضا پناهیان: فیلم قلادههای طلا را باید دید...

یکشنبه 91/2/3

علیرضا پناهیان: فیلم قلاده‌های طلا را باید دید/متأسفانه بعضی‌ها خجالت می‌کشند که در مورد دشمن صحبت کنند

شب جمعه، برای تالار فارابی دانشگاه هنر شب پرخاطره‌ای بود: اهدای جایز? ویژ? شهید جان بزرگی-جایزه ای برای آثار هنری انقلابی - به کارگردان فیلم قلاده‌های طلا، نقد این فیلم توسط حجت الاسلام علیرضا پناهیان، و رونمایی از تندیس جاویدالاثر احمد متوسلیان توسط دکتر چمران.

به گزارش فارس، عضو هیئت امنای دانشگاه هنر، پس از اکران این فیلم در دانشگاه هنر، در جلسه نقد این فیلم شرکت کرد و خطاب به کسانی که هیچ وقت سینما نمی‌روند، گفت: به کسانی که با سینما قهر هستند و به دلایلی که همه می‌دانیم هیچ وقت به سینما نمی‌روند (که تعداشان هم کم نیست) عرض می‌کنم، اگر این فیلم را ببینید، در واقع یک «فیلم خوب» دیده‌اید. شاید این فیلم باعث آشتیِ بخشی از بدن? جامع? ما با سینما شود.

حجت الاسلام و المسلمین پناهیان با حضور در مراسم اعطای جایز? شهید جانبزرگی به کارگردان فیلم قلاده‌های طلا حضور یافت و طی سخنانی در تقدیر از این فیلم گفت: ما در این فیلم تعلق خاطر فیلمساز به نظام را دیدیم و از این جهت لذت بردیم. در این فیلم، وقتی که مشکلات مطرح می‌شود، سیاهنمایی نمی‌شود و هنگامی که اقتدار نظام نشان داده می‌شود، بدون ترس و با افتخار نشان داده می‌شود.

در ادامه فرازهایی از سخنان ایشان را می‌خوانید:

فیلم قلاده‌های طلا را باید دید تا انتظار جامعه از سینما افزایش پیدا کند/ در فیلم «قلاده‌های طلا» برای نظام دلسوزی شد

·    به کسانی که با سینما قهر هستند و به دلایلی که همه می‌دانیم هیچ وقت به سینما نمی‌روند (که تعداشان هم کم نیست) عرض می‌کنم، اگر این فیلم را ببینید، در واقع یک «فیلم خوب» دیده‌اید.

·        فیلم قلاده‌های طلا را باید دید تا انتظار جامعه از سینما افزایش پیدا کند.

·    تلقی بنده در مورد فیلم «قلاده‌های طلا» این است که بعد از تماشای فیلم، این احساس در مخاطب ایجاد می‌شود که نظام امنیت دارد و اوضاع کنترل می‌شود. حتی می‌توان گفت که این فیلم، انتظار مردم را از دستگاه‌های امنیتی بالا برد و اگر یک بار دیگر، شلوغی‌هایی پیش بیاید، مردم این احساس را خواهند داشت که دستگاه‌های امنیتی اوضاع را به خوبی کنترل می‌کنند. همچنین این فیلم «سع? صدر نظام» را نشان داد. در این فیلم می‌بینیم که مسئولین بر اوضاع مسلط هستند و با دستپاچگی به کنترل اوضاع نمی‌پردازند. می‌توان گفت که در فیلم قلاده‌های طلا برای نظام دلسوزی شد.

در این فیلم تعلق خاطر فیلمساز به نظام را دیدیم/ در فیلم‌های دفاع مقدس چقدر می‌توان ولایت‌مداری را پیدا کرد؟

·    ما در این فیلم تعلق خاطر فیلمساز به نظام را دیدیم و از این جهت لذت بردیم. در این فیلم، وقتی که مشکلات مطرح می‌شود، سیاه‌نمایی نمی‌شود و هنگامی که اقتدار نظام نشان داده می‌شود، بدون ترس از برخی شماتتها و با افتخار نشان داده می‌شود و این موجب شده است که این یک فیلم ویژه باشد.

·    در بسیاری از فیلم‌هایی که حتی با نام دفاع مقدس ساخته شده، یا تعلق خاطر به نظام دیده نمی‌شود و یا اینکه درک صحیحی از انقلاب ندارند. بسیاری اوقات در فیلم‌های دفاع مقدس می‌بینیم که معانی و مفاهیم دفاع مقدس تقلیل داده شده است. بر اساس آماری که از وصیت‌نامه‌های شهدای دفاع مقدس گرفته شده است، به طور متوسط در هر وصیت‌نامه‌ای چهار مرتبه از امام حسین(ع) و عاشورا سخن گفته شده و به طور متوسط چهار مرتبه نیز از «ولایت فقیه» و لزوم تبعیت از رهبری سخن گفته شده است(ماهنام? معرفت/شمار? 65) با این وجود، شما در فیلم‌های دفاع مقدس ببینید که چقدر ولایت‌مداری می‌توان پیدا کرد؟ گاهی اوقات حتی در این فیلم‌ها اسلام هم دیده نمی‌شود بلکه فقط اخلاق دیده می‌شود و آن هم از نوع اخلاق سکولارِ منهای معنویت ناب انقلابی.

·    بی‌دلیل نیست که در میان بسیاری از فیلم‌ها، توجه ویژه‌ای به فیلم قلاده‌های طلا شده است. مردم ما گوشه و کنایه‌هایی را که در بسیاری از فیلم‌ها نسبت به نظام زده شده است را دیده‌اند، همچنان که در این فیلم، تعلق خاطر به نظام را دیدند. فیلمسازها نیز این موضوع را به خوبی درک می‌کنند و می‌توان نمونه‌هایش را ذکر کرد که اگر فیلمساز دیگری می‌خواست همین فیلم را بسازد مثلاً شاید جای بازیگر دختر و پسر را در آن نقشی که داشتند، عوض می‌کرد.

شاید برای اولین بار در این فیلم «دشمن» به ‌طور جدّی، نشان داده شد/ متأسفانه بعضی‌ها خجالت می‌کشند که در مورد دشمن صحبت کنند

·    ویژگی‌ دیگری که می‌توان برای این فیلم برشمرد این است که شاید برای اولین بار در این فیلم «دشمن» به ‌طور جدی دیده شد و نشان داده شد که «ما دشمن داریم». این موضوعی است که حتی در برخی از فیلم‌های دفاع مقدسی نیز دیده نمی‌شود و بعضاً در این فیلم‌ها مسأل? «دشمن» به شوخی گرفته شده است. معلوم نیست که چه هدفی دنبال می‌شود و آیا می‌خواهند بگویند که ما دشمن نداریم یا اینکه می‌خواهند بگویند باید دشمنی‌ها را کنار بگذاریم؟!

·    ما دشمن را در این فیلم دیدیم و نسبت به آن غضب پیدا کردیم. این برای ما یک امر مقدس است و یکی از عناصر حماسه همین است. ما امیدواریم که در فیلم‌های دیگر نیز مسأل? دشمن به همین روشنی و البته هنرمندانه نمایش داده شود. متأسفانه بعضی‌ها خجالت می‌کشند که در مورد دشمن صحبت کنند. آن‌طور که بنده به خاطر دارم، اولین نوار صوتی‌ که دشمنان ما در خارج از کشور، در مورد سخنان مقام معظم رهبری طنز تهیه کرده بودند و کلمات ایشان را جابه‌جا کرده بودند، راجع به تمسخر کردن کلم? «دشمن» در بیانات ایشان بود.

این فیلم غضب دشمنان ما را برانگیخت و دشمنان آن را تحریم کردند

·    نکت? دیگر در مورد فیلم قلاده‌های طلا این است که این فیلم غضب دشمنان ما را برانگیخت و دشمنان این فیلم را تحریم کردند. همان‌طور که حضرت امام فرمودند یکی از علامت‌های حقانیت ما این است که دشمنان از ما بد بگویند. بر این اساس شما دربار? فیلم‌هایی که غضب دشمنان ما را برانگیخته نکرده یا آن را تحریم نکردند و یا حتی از آن استقبال کرده‌اند، تأمل کنید.

·    دشمنان ما نسبت به موضوع دفاع مقدس ما کاملاً حساس هستند. (مثلاً افرادی مانند طالبان را به عنوان بَدَل درست کرده‌اند تا وجه? خوبِ رزمندگان ما را خراب کنند) حالا شما ببینید دشمنان ما نسبت به کدام یک از فیلم‌های دفاع مقدسی حساس هستند؟ تحریمی که برای فیلم قلاده‌های طلا شد، باید برای فیلم‌های دفاع مقدسی ما نیز می‌شد اما چقدر ما بی‌روح کار می‌کنیم که این اتفاق نمی‌افتد.

امیدواریم که آقای طالبی در فیلم‌های بعدیِ خود رویکرد جهانی داشته باشند

·    در پایان، از میان چند انتقاد یا پیشنهادی که در مورد این فیلم دارم، تنها یک پیشنهاد را عرض می‌کنم و آن اینکه: «آقای طالبی! برای بینندگان جهانی فیلم بسازید.» بعضی از اِلِمان‌ها و نمادها در این فیلم وجود داشت که فقط ایرانی‌ها می‌توانستند بفهمند. البته این فیلم تلاش مقدسی برای بصیرت‌بخشی در جامعه بود، ولی بنده احساس می‌کنم که واقعاً امروز ضرورت بیشتری وجود دارد که دربار? همین قص? فتنه، مردم اروپا و آمریکا را روشن کنیم. اگر در یک گوشه‌ای از آمریکا تظاهرات شود که «چرا با ایران دشمنی می‌کنید»، ما باید به این وسیله آن تظاهرات را رونق دهیم. باید فیلم‌هایی ساخته شود که در آن سوی مرزها نیز قابل فهم باشد و لذا این فیلم‌ها نباید صرفا با زبان ایرانی و با نمادهای فرهنگِ ایرانی ساخته شود. مثلاً بعضی از فیلم‌های پرفروش دفاع مقدس را می‌بینیم که زبان فیلم کاملاً ایرانی است و حتی در کشور همسایه‌ای که از نظر فرهنگی نیز نزدیک هستیم، کمتر فهمیده می‌شود.

·    البته من نمی‌گویم که این فیلم را در کشورهای دیگر نمی‌توان نمایش داد، شاید دیگران هم ببینند و ارتباط برقرار کنند. ولی بنده وقتی این فیلم را می‌دیدم در جای‌جای فیلم به یاد جهانی می‌افتادم که نسبت به آن مسئولیت داریم.

·    آقای طالبی! کسی مانند شما که سینماگر هستید، می‌تواند برای مردم جهان حرف بزند. و امیدوارم این رویکرد جهانی را بیش از پیش در آثارتان در نظر بگیرید.

 اعطای جایز? شهید جانبزرگی به فیلم «قلاده‌های طلا» و تندیس «حاج احمد متوسلیان»/ رونمایی از تندیس انقلابی غریب- حاج احمد متوسلیان/ جایز? شهید جان بزرگی به آثار انقلابی داده می‌شود

پناهیان بخش کوتاهی از سخنان خود را هم به ویژگی‌های «شهید جانبزرگی» و جایز? او و نیز تندیس «حاج احمد متوسلیان» اختصاص داد:

·    تندیسی که در حاشی? این جلسه از آن رونمایی می‌شود، تندیسی است که برای یک انقلابیِ غریب به نام «حاج احمد متوسلیان» ساخته شده است. به دلیل اینکه شهادت ایشان محرز نشده است مانند شهدا از ایشان تقدیر نشده است و نیز به دلیل اینکه از ایشان خبری نیست از غربت مضاعفی برخوردار هستند. دوستان دانشجو بعد از سفر لبنان انگیزه‌ای پیدا کردند که تندیسی از ایشان بسازند تا در یک پارک، در مرز سرزمین‌های اشغالی نصب شود. ما هر دو اثر (قلاده‌های طلا و تندیس حاج احمد متوسلیان) را آثاری انقلابی می‌دانیم و از این جهت جایز? شهید جانبزرگی به هر دو اثر تقدیم می‌شود.

·    اما چرا جایزه به نام شهید جان بزرگی است چون او کسی بود که جان خود را در راه ثبت تصاویر دفاع مقدس داد. او یکی از بزرگترین عکاسهای دفاع مقدس بود و در همان حلبچه که یک فاجعه جهانی رخ داد و عکس‌های او از حلبچه جاودانه است، مسموم شد و در سالهای اخیر به شهادت رسید. برای اولین بار «سوگوار? عکس عاشورا» را در کشور راه‌اندازی کرد و بعد از ایشان بقیه متوجه شدند که می‌توان از عزاداری عاشورای اباعبدالله(ع) عکس گرفت و نمایش داد. جا دارد که ما به عنوان یک هنرمند حماسی، نام و یاد شهید جانبزرگی را نگه داریم. جایزه‌ای که به نام این شهید عزیز به آثار انقلابی داده می‌شود، باعث می‌شود نام و یاد او برای آیندگان باقی بماند.


نوشته شده توسط: کنیز مادر

موضوع:

درباره
آخرین نوشته
آرشیو
دوستان
پایگاه ها
   پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری
   پایگاه اطلاع رسانی آثار حضرت آیت الله مصباح یزدی
  پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله حاج آقا مجتبی تهرانی
   پایگاه اطلاع رسانی آثار آیت الله بهجت
   سایت جامع فرهنگی مذهبی شهید آوینی
   قرارگاه سایبری محمد رسول الله ص
آمار وبلاگ

  بازدید امروز: 4
  بازدید دیروز: 74
  کل بازدیدها: 127129
  تعداد کل یاداشته ها : 67
  97/1/3
  7:26 ص